מדוע גישור?

מדוע גישור?

גישור

לפעמים כשאנו מגיעים למבוי סתום וחשים כי הזוגיות שלנו אינה כלל מה שציפינו ממנה אנו נוטים לא פעם להרים ידיים ולפרק את הבית שעליו עמלנו וחלמנו ימים כלילות.

מרבית הזוגות בישראל שהחליטו לפרק את הזוגיות פונים אל המסלול המוכר והידוע ומגישים תביעות גירושין לבית המשפט לענייני משפחה ו/או לבית הדין הרבני.

פעמים רבות לפני הפנייה לערכאות השיפוטיות של מדינת ישראל ניתן ללבן את המחלוקות בדרך של גישור, לא פעם הגישור מסתיים בחזרה של בני הזוג זה לזרועותיה של זו ופעמים הליך הגישור מסתיים בהסכם גירושין אשר מיישב את הסכסוך על ידי השגת הסדר מקובל על שני הצדדים.

הגישור למעשה מייתר את הריצה לערכאות המשפטיות, את ההתדיינות ארוכת השנים באולמי בתי המשפט, את מאבקי הכוח וההתשות האמוציונאליות, את הזמן הארוך ואת הכסף המושקע במאבקים הללו.

מדוע אם כן גישור?

בעוד שבהליכה במסלול התביעות המשפטיות נאבקים הצדדים זה בזו ומשמעותו של ניצחון היא הפסד הצד שכנגד, בהליך הגישור נוצר ניסיון על ידי המגשר להביא את הצדדים להסכמות על ידי תקשורת טובה בין הצדדים, יצירת דיאלוג ,שיח, והבנה של כל צד אחד את השני.

למעשה בהליך הגישור הצדדים הם אלו שמחליטים את ההחלטות הרות הגורל שעליהם להחליט ואינם שמים החלטות אלו בידי שופט/ת שפעמים רבות אינם מכירים את בני הזוג, את אופיים, את צרכי הילדים וחורצים את דינם על פי המוצג להם באולמות בתי המשפט.

הליך הגישור למעשה מבטיח לשני הצדדים את זכויותיהם, ללא בירוקרטיה וללא כל התערבות קוגנטית של החוק, למעשה בהליך הגישור מגיעים הצדדים לכדי הסכמות שמקובלות, טובות ונוחות לשני הצדדים ופרט לעובדה כי על ההסכם להיות חוקי, ישנו חופש החוזים המוחלט והצדדים יכולים להחליט כל החלטה שטובה לשניהם.

הליך הגישור הינו הדרך הטובה ביותר לפתרונם של סכסוכים משפחתיים מאחר והוא מושג בהסכמת כל הצדדים. הליך זה מאפשר מצד אחד קבלת פתרון מוסכם לבעיה ומצד שני אפשרות לשיקום היחסים המשפחתיים שפעמים רבות אינם באים לקיצם בגירושין שהרי היחסים בין הצדדים המתגרשים אינם מסתיימים במתן הגט אלא ממשיכים להתקיים לאורך שנים רבות ופעמים גם עד שנולדים הנכדים.

הליך הגישור מסייע לבני הזוג להתמודד רגשית עם הפרידה, וכן מסייע טוב יותר מכל הליך אחר כאשר עסקינן בפרידה בה מעורבים ילדים, הגישור מתבצע תוך התחשבות רבה מאד בצרכי הילדים הן מההיבט הכלכלי והן מההיבט הרגשי.

גם מערכת בתי המשפט הפנתה תשומת לב רבה להליך הגישור, הגישור למעשה עוגן בחקיקה משנת 1993 כשבשנת 1995 הועבר התיק הראשון מבית המשפט להליך חיצוני של גישור, כאשר בשני ם האחרונות הוחלט להנהיג בבתי המשפט בישראל הליך קדם גישור הנקרא "מהו"ת", הליך זה למעשה מפחית באופן ניכר את העומס על בתי המשפט ובעיקר את העומס בבית המשפט לתביעות קטנות, ההפניה לגישור למעשה מאפשרת לצדדים להתדיין בניהם ולהגיע לפשרה בכוחות עצמם ופעמים רבות מגיעים הצדדים לפשרה טובה יותר מאשר היו מגיעים אילו התדיינו בבית המשפט.

חשוב לזכור כי הגישור הינו הליך וולונטרי ואין כל אפשרות להכריח את הצדדים להשתתף בהליך שכזה, ולכן כשהצדדים מגיעים באופן וולונטרי הרצון לסיים את הסכסוך הוא גבוה יותר.

———————————————————————————————————————

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי הולם.
כותבת המאמר: יעל אדר עו"ד ומגשרת, מומחית לדיני משפחה והוצאה לפועל ועומדת בראש משרד עורכי הדין יעל אדר
ליצירת קשר עם כותבת המאמר ניתן לפנות לטל' 050-2592500
או לפנות במייל yaeladarlawoffice@gmail.com

דילוג לתוכן