צו הרחקה / הגנה

כאשר אדם זקוק להגנה הוא יכול לבקש מבית המשפט צו המורה לגורם אשר מהווה לו סכנה להתרחק, צו הרחקה הוא שם כללי לכל מיני סוגי צווים שבית המשפט יכול לתת לאדם החושש לחייו, צו להבטחת מדור שקט ושליו בתביעת מזונות, צו הגנה למניעת אלימות במשפחה צו למניעת הטרדה מאיימת ויש גם צו הרחקה ממדינת ישראל.

הצווים הנפוצים ביותר הם צווי הגנה למניעת אלימות המשפחה שניתנים בדרך כלל בשל חששה של האישה מידיו האלימות של בעלה, צו כזה יכול להתבקש על ידי תובע משטרתי, עובדת סוציאלית, בן המשפחה עצמו, הצו ניתן כאמצעי חירום להענקת הגנה מידית לאדם שסובל מאלימות פיזית מבן משפחה.

את הבקשה לצו מגישים לבית משפט במעמד צד אחד ובית המשפט מתחייב לקיים דיון תוך שבעה ימים במעמד שני הצדדים, הצו בדרך כלל תקף לשלושה חודשים ואפשר כמובן להאריכו במידת הצורך.

כאשר מדובר בצו להטרדה מאיימת במקרים רבים אין המדובר בבן משפחה אלא בפלוני שנכנס לחייך ואינו חדל מלהפריע לך לחיותם בשקט ובשלווה, קורה פעמים רבות כאשר בן/בת זוג שאינם נשואיםמבקשים  להיפרד והצד הנפרד אינו יכול להכיל את הפרידה וממש מתחיל לעקוב, ולהטריד את הצד המבקש את הפרידה.

הטרדה יכולה להתבטא בטלפונים, הודעות SMS, מעקב, איומים, הגעה למקום עבודתו של המוטרד ועוד ועוד, ולכן מטרתו של צו מהסוג הזה הוא למנוע מהמטריד להתקרב למוטרד  ולכן בסעיף 5 לחוק כנגד הטרדה מאיימת נקבע שהצו שאותו מוציא בית המשפט יכול לכלול גם "איסור להימצא במרחק מסוים מדירת מגוריו, מרכבו, ממקום עבודתו או ממקום לימודיו של המוטרד או ממקום אחר שהמוטרד נוהג להימצא בו בקביעות" .

צו להבטחת מדור שקט ושליו הינו צו בו מבקשת האישה כי המקום בו היא גרה יחד עם ילדיה יהיה שליו ושקט, זהו צו שמבוקש בדרך כלל כאשר בני הזוג נמצאים בהליכי גירושין, מדובר בצו שהוא חמור וקיצוני יותר מהצווים האחרים כי הוא אינו מוגבל בזמן ובית המשפט יכול לתת אותו ללא הגבלת זמן, צו מהסוג הזה אינו ניתן במעמד צד אחד כשאר הצווים והוא מהווה סעד קבוע לעומת הצווים האחרים שהם סעד זמני.

בצו מהסוג הזה ישם תנאים מאד קשיחים ורק לאחר שהוכחו כל התנאים יטה בית המשפט ליתן צו שכזה.

אז אם אתם מרגישים בסכנה ומישהו מטריד ומאיים עליכם דעו שיש פיתרון והוא פיתרון מהיר ויעיל שכן בתי המשפט נענים לבקשות לצווי הרחקה באופן מידי ואף משטרת ישראל נדרשת לטיפול מידי שכן במקרים רבים מדובר ממש בסכנת חיים.

—————————————————————————————————
האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי הולם

דילוג לתוכן