מזונות מפושט רגל

מזונות מפושט רגל

פשיטת רגל - מזונות מפושט רגל

רבים המקרים שבני זוג מתגרשים והבעל נכנס להליך של פשיטת רגל מה שגורם לנשים רבות להיוותר ללא יכולת להיפרע בכל הקשור לחיוב דמי המזונות של הקטינים.
תביעת מזונות מאדם שפושט רגל לפי סעיף 128 לפקודה מאפשרת לאישה להגיש תביעת חוב בגין מזונות הקטינים שנפסקו לה בהסכם הגירושין ו/או בפסק דין של בית המשפט לענייני משפחה ו/או בית הדין הרבני.

כאשר אב לילדים מגיש בקשה להיות מוכרז כפושט רגל בתי המשפט נדרשים להסדיר את מעמדם של מקבלי המזונות מול יתרת הנושים של החייב/פושט רגל כאשר חוב המזונות הינו חוב בדין קדימה כאשר סעיף 128 לפקודה הוא הסעיף שמסדיר את הנושא.
יודגש כי כאשר אישה תובעת מזונות מפושט רגל יש לעשות הבחנה ברורה בין חוב מזונות בגין תשלומים שלא שולמו (חוב עבר) ובין תביעה להקצאת דמי מזונות באופן שוטף וקבוע לאם הקטינים (מזונות עתידיים).
כאשר פושט רגל לא שילם דמי מזונות מזה זמן מה על האישה להגיש תביעת חוב לנאמן האחראי על פושט הרגל ושאותו מינה בית המשפט, הנאמן אחראי להקצות כספים לצורך הסדרת חוב מזונות שנצטבר בעבר.
כאשר מדובר בתביעה להקצאת סכום חודשי קבוע יש להפנות את הבקשה לבית המשפט המחוזי בו נדון תיקו של פושט הרגל אשר מניב בדרך כלל פסק דין המחייב את פושט הרגל בסכום קצוב חודשי שעליו יהיה להעביר לאם ילדיו, יצוין כי מעל ראשו של החייב יהיה תלוי ועומד "איום פיזור תיק פשיטת הרגל" ולכן רוב פושטי הרגל משלמים את דמי המזונות שנפסקו להם.
יוער, כי השופטת ורדה אלשיך נתנה באחד מהתיקים פסיקה שלמעשה נחשבת לפסיקה מנחה בתחום, שבה יש לתת עדיפות לנסמכים כלכלית על פושטי הרגל ונתנה עדיפות גבוהה יותר לחיוב דמי המזונות מיתר נושיו של פושט הרגל.
עלי לציין כי ברוב המקרים דמי המזונות שנקבעים אינם שווים בערכם לאלו שנפסקו בהסכם הגירושין ובדרך כלל הם פחותים יותר אבל ניהול מקצועי של התיק פעמים רבות יניב סכום זהה לזה שנפסק במקור.
לסיכום, אל תאמרו נואש ודעו שמערכת בתי המשפט וחוקי המדינה אומנם פועלים באטיות נוראית אך הם בהחלט נותנים מענה כמעט לכל קושי שבה נתקלת אם חד הורית שצריכה לפרנס שניים שלושה ולפעמים ארבעה וחמישה ילדים.
————————————————————————————————– האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי הולם. כותבת המאמר: עו"ד יעל אדר , עוסקת בדיני המשפחה והוצאה לפועל בכל שאלה ניתן לפנות לטל' 050-2592500
או לפנות במייל – yaeladarlawoffice@gmail.com

דילוג לתוכן