הסכם גירושין בהסכמה

האם ניתן לשנות הסכם גירושין בהסכמה שקיבל תוקף של פסק דין?

הסכם גירושין בהסכמה. סוף סוף הגעתם אליו, אל ההסכם המיוחל לאחר ניהול מו"מ ארוך ומייגע , לאחר הליך גישור, לאחר התדיינות ארוכה ומייגעת בבית המשפט לענייני משפחה ו/או בבית הדין הרבני. חתמתם עליו, אישרתם אותו וההסכם קיבל תוקף של פסק דין. פתאום, לאחר תקופה מסוימת, אחד הצדדים מבקש לבצע שינוי. האם זה בכלל אפשרי?

הסכם גירושין בהסכמה – ניתן לשנות, אבל….

הסכם גירושין כולל שני סעיפים אשר תמיד נתונים לשינוי; האחד הוא הגדלת/הפחתת דמי המזונות והשני הוא משמורתם של הקטינים.

אמנם, לא קל לבצע שינוי בשני תחומים אלו אך בשינוי נסיבות מהותי ניתן כמובן להצליח. אחרי הכל, מדובר בשני תחומים שתמיד ניתן לטעון כי השינויים נעשים לטובתם של הילדים ו/או שהילדים כבר גדלו וניתן לשנות הסדרים קיימים.

לעומת זאת, כאשר מדובר בענייני הממון אשר הוסדרו בין בני הזוג – לא פשוט בכלל לבצע שינויים. בתי המשפט לענייני משפחה אינם נוטים לשנות הסכמים בעניינים הקשורים לממון ורכוש ולכן משנקבע סידור הגט והתחיל להתקיים בפועל – לא ניתן לחזור אחורנית ולבקש שינוי.

כפועל יוצא מכך, עריכת הסכם הגירושין והחתימה עליו מחייבים חשיבה ארוכת טווח בשיתוף איש מקצוע, אשר מבין ויודע את ההשלכות המשפטיות של כל סעיף וסעיף עליו אתם חותמים.

הסכם גירושין בהסכמה

שינויים קיצוניים – במקרים חריגים בלבד

במקרים חריגים מאוד, כמו למשל כאשר מתגלה כי צד אחד הסתיר רכוש גדול אשר נתגלה לאחר מועד הגט, ניתן להגיש תביעה ולנסות להוכיח שאותו הסכם גירושין בהסכמה נחתם בהסכמה רק משום שלא כל המידע היה מונח לעיני הצדדים. חשוב לציין, כי גם כאן הקושי הוא מאד גדול ובתי משפט נוטים שלא לפתוח הסכמים ולבצע בהם שינויים.

לסיכום: שינויים – בתנאים מסוימים בלבד

אם לסכם, שינויים בהסכם גירושין בהסכמה כמו למשל הוספת נספחים ודאגה שיהיה להם תוקף של פסק דין – אם הם עוסקים בשני התחומים שצוינו לעיל. במקרה מסוים ערכתי הסכם גירושין שבו משמורת הקטינים הייתה משותפת ולאחר סידור הגט והפרדת המגורים הגיע האב למסקנה שהוא אינו יכול לעמוד במשמורת משותפת. כתוצאה מכך הצדדים שבו לעריכת נספח להסכם ושינו את עניין המשמורת ואת מזונות הקטנים בעקבות כך.

יוער, כי סעיף 2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג קובע כי כל שינוי של הסכם צריך שיהיה בהסכמת הצדדים ושינוי זה יעשה בדרך בה נעשה ההסכם המקורי, קרי: גם את השינוי ו/או הוספת הנספח יש לאשר בבית המשפט או בבית הדין הרבני.

חשוב לי לציין כי הסם הגירושין בהסכמה הוא הסכם צופה פני עתיד והקשר בין הצדדים הוא בדרך כלל לאורך שנים רבות. לכן הסכם גירושין שנעשה בחופזה ו/או נעשה ללא ייעוץ של בעל מקצוע גורם בדרך כלל לבני הזוג לשוב אל שולחן הדיונים, וחבל. חשוב מאוד לעבוד מול עורך דין גירושין המתמחה בתחום, ומראש לתכנן הסכם שהסיכויים שיצטרך להשתנות יהיו קלושים.

לקבלת מידע נוסף אודות הסכם גירושין בהסכמה
אתם מוזמנים ליצור קשר בטל' 050-2592500 או דרך האתר.

 

 

 

 

דילוג לתוכן