גישור גירושין

"יוני (שם בדוי), הגיע למשרדי כשליבו חבול ודואב על כך שאשתו לאחר 19 שנות נישואים ושלושה ילדים החליטה להתגרש ולעבור לזרועותיו של אחר, יוני שאל אותי מה עליו לעשות. שאלה ראשונה שהעליתי בפניו היא האם ישנה תקשורת טובה ויכולת הידברות ביניהם. לשמחתי נעניתי בתשובה חיובית, הסברתי ליוני את ההליכים המשפטיים וסוגי התביעות שעליו לנקוט בכדי להיות בעמדה "טובה יותר", ובד בבד הבהרתי ליוני את המגרעות שבנקיטת הליכים אלו לעומת הליך של גישור גירושין".

אז מהו הליך של גישור גירושין?

כשמדובר בגירושין, הליך גישור הוא כלי משפטי המסייע בפתרון סכסוכים הן בהיבט העסקי והן בהיבט המשפחתי. הליך זה הוא יעיל מאד ואלטרנטיבה מצוינת לפתרון סכסוכים עסקיים ומשפחתיים; זהו למעשה תחליף מצוין להתדיינות משפטית ארוכה בשנים ויקרה מאד.
הליך זה יכול להתבצע הן בסכסוכים בין בני משפחה כמו למשל סכסוכי ירושה, יריבות בין אחים ועוד ועוד, וכמובן מתאים גם בסכסוכי גירושין.

הליך גישור גירושין מאפשר לצדדים במחלוקת להגיע לפשרה מוסכמת אשר תיטיב עם שני הצדדים ובסופו של דבר תותיר את הצדדים בקשר ללא עכבות קשים מהעבר.

הליך הגישור היה עד לא מזמן הליך לא פורמלי וכעת, לאחר החלת החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (להלן: "החוק"), הוא הפך לפורמלי ונעזרים בו ביחידות הסיוע שעל יד בתי המשפט לענייני משפחה.

המגשר, בניגוד לשופט, אינו מחויב לסדרי הדין ולדיני הראיות כמו בבית משפט, ולכן יותר קל לו להגיע לחקר האמת ולהועיל לצדדים המתגשרים להגיע לפתרון הולם וטוב לכולם.

עד מועד החלת החוק היה הליך גישור גירושין הליך וולונטרי, וצדדים היו צריכים להסכים לביצוע הליך גישורי שכזה, כיום ההליך וולונטרי אך ורק בגישור פרטי אצל מגשר מוסמך. הוולונטריות מאפשרת לכל צד להחליט כרעם ביום בהיר שההליך אינו מתאים לו ולהפסיקו וזאת בניגוד להתדיינות משפטית ששם חלה חובה להגיע לדיונים ו/או להישמע להזמנת יחידת הסיוע.

חשוב לציין כי תפקידו של המגשר הוא לעזור לצדדים לפתור את הסכסוך והוא אמור להיות ניטרלי לחלוטין ללא כל משוא פנים.
מגשר טוב יצליח להביא את הצדדים להסכמות כאשר הדבר דורש מלבד, כמובן, לעמוד בתנאי לימודי הגישור, גם יישום של טכניקות הגישור, יכולת הקשבה והכלה מלאות ויכולת אישית של המגשר לראות מעבר לדברים המוצגים על שולחן הגישור ולהבין מה עומד מאחורי דרישה ו/או בקשה של צד כזה או אחר.

הליך של גישור גירושין, למעשה, הוא הליך מקסים שיכול לפתור מחלוקות לא רק בזירה המשפטית אלא אף בזירה החינוכית בין הורים וילדיהם, במריבות אחים ועוד ועוד.

כאשר מדובר בגישור לגירושין הפתרון יעיל אף יותר במיוחד אם מדובר בצדדים שלהם ילדים קטנים. לפעמים כשאנו מגיעים למבוי סתום וחשים כי הזוגיות שלנו אינה כלל מה שציפינו ממנה אנו נוטים לא פעם להרים ידיים ולפרק את הבית שעליו עמלנו וחלמנו ימים כלילות.
מרבית הזוגות בישראל שהחליטו לפרק את הזוגיות פונים אל המסלול המוכר והידוע ומגישים תביעות גירושין לבית המשפט לענייני משפחה ו/או לבית הדין הרבני וכיום לאחר החלת החוק בקשות ליישוב סכסוך.

גישור גירושין מגיע מעט לפני הפנייה לערכאות השיפוטיות של מדינת ישראל ניתן ואף רצוי וראוי ללבן את המחלוקות בדרך של גישור. תהליך זה מסתיים בדרך כלל בעריכת הסכם גירושין אשר מיישב את הסכסוך על ידי השגת הסדר מקובל על שני הצדדים.
גישור לגירושין למעשה מייתר את הריצה לערכאות המשפטיות, את ההתדיינות ארוכת השנים באולמי בתי המשפט, את מאבקי הכוח והתשות אמוציונליות, את הזמן הארוך ואת הכסף המושקע במאבקים הללו.

בעוד שבהליכה במסלול התביעות המשפטיות נאבקים הצדדים זה בזו ומשמעותו של ניצחון היא הפסד הצד שכנגד, בהליך גישור גירושין נוצר ניסיון על ידי המגשר להביא את הצדדים להסכמות על ידי תקשורת טובה בין הצדדים, יצירת דיאלוג ,שיח, והבנה של כל צד אחד את השני.

למעשה, במהלך תהליך זה הצדדים הם אלו שמחליטים את ההחלטות הרות הגורל שעליהם להחליט ואינם שמים החלטות אלו בידי שופט/ת שפעמים רבות אינם מכירים את בני הזוג, את אופיים, את צרכי הילדים וחורצים את דינם על פי המוצג להם באולמות בתי המשפט.

גישור גירושין למעשה מבטיח לשני הצדדים את זכויותיהם, ללא בירוקרטיה וללא כל התערבות קוגנטית של החוק. למעשה, בגישור לגירושין מגיעים הצדדים לכדי הסכמות שמקובלות, טובות ונוחות לשני הצדדים ופרט לעובדה כי על ההסכם להיות חוקי, ישנו חופש הוזים מוחלט והצדדים יכולים להחליט כל החלטה שטובה לשניהם ולילדיהם.
גישור לגירושין הינו הדרך הטובה ביותר לפתרונם של סכסוכי גירושין מאחר והוא מושג בהסכמת כל הצדדים. הליך זה מאפשר מצד אחד קבלת פתרון מוסכם לבעיה ומצד שני אפשרות לשיקום היחסים בין הצדדים שפעמים רבות אינם באים לקיצם בגירושין שהרי היחסים בין הצדדים המתגרשים אינם מסתיימים במתן הגט אלא ממשיכים להתקיים לאורך שנים רבות ופעמים גם עד שנולדים הנכדים.

גישור גירושין מסייע לבני הזוג להתמודד רגשית עם הפרידה, וכן מסייע טוב יותר מכל הליך אחר כאשר עסקינן בפרידה בה מעורבים ילדים, הגישור מתבצע תוך התחשבות רבה מאד בצרכי הילדים הן מההיבט הכלכלי והן מההיבט הרגשי.

חשוב וכדאי שבבחירת המגשר/ת תבדקו את רמת הידע המשפטי שכן ידע משפטי הוא הכרחי כאשר מדובר בגישור לגירושין, מגשר/ת שהוא גם עו"ד שעוסק בחיי היום יום שלו בכל נושא דיני האישות הוא המגשר האלטרנטיבי והטוב עבור הליך של גישור לגירושין.
עוד חשוב מאד לדעת שעו"ד שמבצע הליך של גישור לגירושין אינו יכול לייצג צד בבית המשפט במידה והליך הגישור לגירושין לא צלח והצדדים פנו בכל זאת לבית המשפט.

ראוי להדגיש כי גישור יכול אף להועיל גם כאשר מדובר בזוגות שזה מכבר התגרשו ונתקלו במחלוקת כזו או אחרת ביישום הוראות ההסכם; גישור לאחר הגירושין הוא בדרך כלל הליך קצר ונקודתי הבא לפתור מחלוקת קטנה שצצה לה פתאום בין הצדדים הגרושים.
עוד ראוי להדגיש כי יעילותו הגדולה של ההליך אף מתבטאת בפתרון בעיות בין יורשים ובסכסוכי משפחה רגילים אשר עניינם הוא לאו דווקא עניין כספי. הליך הגישור המשפחתי במרבית המקרים מונע קרעים גדולים ביחסי המשפחה שפעמים רבות כמו שכולנו ראינו הם קרעים שאינם ניתנים לאיחוי.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישה בנושא גישור גירושין צרו עמנו קשר טלפוני או דרך האתר.

האמור לעיל אינו מהווה חוו"ד משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי הולם.

דילוג לתוכן